The winners and losers in the Northumberland County Council election - full results round-up
and live on Freeview channel 276
For a recap of how the night unfolded, read here.
Alnwick: (Con hold/Green gain) 2 seat ward
Pete BURNS (Lab) 701
Michael Reuben CARR (Con) 1,112
Gordon CASTLE (Con) 1,834
Jenny ECKERSLEY (LibDem) 457
Julia Marion LYFORD (Lab) 485
Martin Philip SWINBANK (Green) 1,671
2017 result:
Gordon Castle (Con) - 1,929 votes (30.38%)
Robbie Moore (Con) - 1,295 votes (20.39%)
Amble: (Lab hold)
Terry CLARK (Lab) 635
June Elaine WATSON (Con) 540
David George WOODWARD (LibDem) 62
2017 result:
Terry Clark (Lab) - 622 votes (51.3%)
Amble West and Warkworth: (Con hold)
Mike Joyce (Lab) 284
Jeff Watson (Con) 766
John Wilson (LibDem) 438
2017 result: Jeff Watson (Con) - 743 votes (47.32%)
Ashington Central: (Lab gain)
Caroline Susan BALL (Lab) 551
Michelle Ann Brannigan (Green) 264
Michael FLYNN (Christian Peoples Alliance) 17
Cheryl Leanne WATSON (Con) 156
2017 result: Thomas Sinclair Wilson (Ind) - 740 Votes (79.57%)
Bamburgh: (Con hold)
Kate Lydia CAIRNS (LibDem) 200
Mick MCCARTHY (Lab) 239
Guy RENNER-THOMPSON (Con) 1,085
2017 result: Guy RENNER-THOMPSON (Con) - 1,294 votes (71.45%)
Bedlington Central: (Ind hold)
Charlotte Elizabeth BLUNDRED (Con) 251
Brian JOHNSTONE (Lab) 419
Christine Anne TAYLOR (Ind) 623
2017 result: Russ Wallace (Ind) - 927 votes (60.66%)
Bedlington East: (Lab Gain)
Victoria THOMPSON (Ind) 235
Rebecca WILCZEK (Lab) 436
Mark Norman Joseph WILKINSON (Ind) 171
Nadia ZEMOURI (Con) 109
2017 result: Bill Crosby (Ind) - 544 votes (51.08%)
Bedlington West: (Ind hold)
Lauren Marie PITT (Lab) 368
Elizabeth Edna RIXON (Con) 266
Malcolm ROBINSON (Ind) 651
2017 result: Malcolm ROBINSON (Ind) - 568 votes (37.37%)
Bellingham: (Con hold)
Anne Elizabeth PALMER (Lab) 246
John Robert RIDDLE (Con) 852
Kevin Robert Hodson SMITH (LibDem) 332
2017 result: John Robert Riddle (Con) - 998 votes (67.12%)
Berwick East: (Ind hold)
Georgina Emma Rowley HILL (Ind) 934
Amanda Clare RAYBOULD (Con) 167
Thomas Leslie STEWART (Green) 100
Liz WHITELAM (LibDem) 41
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Georgina Emma Rowley Hill (Ind) - 363 votes (33.15%)
Berwick North: (Con hold)
Matthew John Cornelius COOPER (LibDem) 91
Brian DOUGLAS (Ind) 127
Rachel Victoria DRIVER (Lab) 377
Shirley Anne FORBES (Ind) 349
Catherine Morag SEYMOUR (Con) 499
2017 result: Catherine Morag Seymour (Con) - 424 votes (28.67%)
*Berwick West with Ord: (LibDem gain)
Robert BRUCE (Ind) 138
Edward FRANK (Green) 67
Elizabeth Isabel HUNTER (LibDem) 410
Gregah Alan ROUGHEAD (Con) 409
2017 result: Gregah Alan Roughhead (Con) - 528 votes (47.96%)
*Ballot draw occurred following a deadheat.
Bothal: (Lab hold)
Lynne GRIMSHAW (Lab) 773
Richard Andrew HUNTER (Con) 323
Andy McGREGOR (LibDem) 221
2017 result: Lynne Grimshaw (Lab) - 704 votes (56.32%)
Bywell: (Lab gain)
Christopher Martin DAVENPORT (Green) 135
James William GRIEVES (LibDem) 69
Holly Rebecca WADDELL (Lab) 981
Stephen John WESTGARTH (Con) 924
2017 result: Karen Rachel Quinn (Con) - 833 votes (43.43%)
Choppington: (Lab gain)
Steven James ARMSTRONG (Ind) 411
Aaron Edward HART (Con) 277
Mary Bernadette MURPHY (Lab) 429
2017 result: Dave Ledger (Ind) - 455 votes (38.04%)
College: (Lab hold)
Catherine Alice GRIEVESON (Con) 267
Mark Andrew PURVIS (Lab) 773
2017 result: Mark Andrew PURVIS (Lab) - 784 votes (78.8%)
Corbridge: (Con hold)
John DARK (Green) 110
Mark Frederick Glen GRIFFIN (Reform UK) 42
Philip Ronald LATHAM (LibDem) 121
Tom MASKELL (Social Democratic Party) 116
Mary Annette MCGLADE (Lab) 240
Nick OLIVER (Con) 1,016
2017 result: Nick Oliver (Con) - 893 votes (49.9%)
Cowpen: (Lab hold)
Barry William ELLIOTT (Ind) 70
Adam Christopher PARSONS (Con) 378
Margaret Catherine RICHARDSON (Lab) 398
2017 result: Susan Davey (Lab) - 414 votes (53.77%)
Cramlington East: (Ind Gain)
Scott LEE (Ind) 420
Maureen LEVY (Con) 188
Ian Carr Fry SWITHENBANK (Lab) 386
2017 result: Ian Carr Fry SWITHENBANK (Lab) - 424 votes (51.15%)
Cramlington Eastfield: (Con hold)
Karen Margaret DEAGLE (Lab) 444
Christine Lesley DUNBAR (Con) 873
Susan Mary Bryce JONSTON (Ind) 159
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Christine Lesley DUNBAR (Con) - 831 votes (55.1%)
Cramlington North: (Con hold)
Wayne DALEY (Con) 1,305
Martin John WRIGHT (Lab) 395
2017 result: Wayne Daley (Con) - 1,644 votes (90.3%)
Cramlington South East: (Con gain)
Paul Devadoss EZHILCHELVAN (Con) 1,030
Allan HEPPLE (Lab) 636
2017 result: Allan Hepple (Lab) - 718 votes (43.57%)
Cramlington Village: (Con hold)
Ceryn ROWNTREE (Green) 80
Mark David SWINBURN (Con) 981
Scott Wilson WHITE (Lab) 374
2017 result: Mark David Swinburn (Con) - 974 votes (61.34%)
Cramlington West: (Con hold)
Barry Malcolm FLUX (Con) 941
Dave MURRAY (Lab) 497
2017 result: Barry Malcolm Flux (Con) - 1,058 votes (72.17%)
Croft: (Lab Hold)
Kath NISBET (Lab) 556
Mark PEART (Reform UK) 49
Paul Edward TAYLOR (Ind) 28
Martin TULIP (Con) 293
2017 result: Kath Nisbet (Lab) - 514 votes (59.56%)
Druridge Bay: (Lab hold)
Mary Clare BAMBROUGH (LibDem) 129
Scott James DICKINSON (Lab) 870
Sybil Janet Dorice WHITELEY (Con) 470
2017 result: Scott James DICKINSON (Lab) - 796 votes (54.93%)
Haltwhistle: (Con hold)
Avril Lynda GRUNDY (LibDem) 101
Ian HUTCHINSON (Con) 830
John Robert TEMPLE (Lab) 487
2017 result: Ian Hutchinson (Con) - 1,027 votes (58.89%)
*Hartley: (Con gain)
Susan Elizabeth DUNGWORTH (Lab) 868
David FERGUSON (Con) 869
Anita Cynthia ROMER (Lib Dem) 105
2017 result: Susan Elizabeth Dungworth (Lab) - 706 votes (41.55%)
*Ballot draw occurred following a deadheat.
Haydon: (Lab hold)
Brian Charles GALLACHER (Lab) 813
Anne Charlotte WAGGIT (Con) 375
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Brian Charles Gallacher (Lab) - 744 votes (65.04%)
Haydon and Hadrian: (LibDem hold)
David CLEGG (Lab) 225
Bill DAY (Green) 87
Jan de Volle HARDING (Con) 486
Alan SHARP (LibDem) 835
2017 result: Alan Sharp (LibDem) - 797 votes (45.46%)
Hexham Central with Acomb: (Con hold)
Trevor CESSFORD (Con) 742
Penny GRENNAN (Lab) 558
Keith Penrose MALLINSON (Green) 119
Ginnie O'FARRELL (LibDem) 240
2017 result: Trevor Cessford (Con) - 747 votes (49.87%)
Hexham East: (Con hold)
Suzanne Holly FAIRLESS-AITKEN (LibDem) 557
Guy Nicholas John HINTON (Lab) 323
Cath HOMER (Con) 687
2017 result: Cath Homer (Con) - 941 votes (65.67%)
Hexham West: (Ind hold)
Victor Lewis BALL (Lab) 169
Derek KENNEDY (Ind) 1,297
Liam Kazbek PANESH (Con) 323
Cameron WHITELEY (Green) 83
2017 result: Derek Kennedy (Ind) - 1,095 votes (56.82%)
Hirst: (Lab hold)
John Victor ALLEN (Reform UK) 88
Ken PARRY (Lab) 559
Kevin Oliver WILSON (Con) 131
2017 result: Ken Parry (Lab) - 613 votes (79.19%)
Holywell: (Lab hold)
Les BOWMAN (Lab) 984
Steve LEYLAND (Green) 105
John William WATSON (Con) 636
2017 result: Bernard Pidcock (Lab) - 774 votes (50.23%)
Humshaugh: (Green gain)
Milo Jasper BARNETT (Lab) 80
Rupert McLure GIBSON (Con) 849
Nick MORPHET (Green) 1,046
Stuart Alan ROWLANDS (LibDem) 30
2017 result: Rupert McLure Gibson (Con) - 909 votes (55.19%)
Isabella: (Lab Hold)
Alice May LEVY (Con) 340
Anna WATSON (Lab) 482
2017 result: Gordon Webb (Lab) - 515 votes (63.89%)
Kitty Brewster: (Con Gain)
Wojciech Franciszek PLOSZAJ (Con) 698
Sandra STRANGER (LibDem) 77
Warren TAYLOR (Lab) 591
2017 results: Grant Davey (Lab) - 511 votes (45.06%)
Longhorsley: (Con hold)
Andrew Alexander James FINDLAY (LibDem) 124
Ian Paul LINDLEY (Lab) 311
Hugh Glen Howard SANDERSON (Con) 1,240
2017 result: Hugh Glen Howard Sanderson (Con) - 1,402 votes (84.36%)
Longhoughton: (Con hold)
Lydia Heather CAIRNS (LibDem) 528
Wendy PATTISON (Con) 1,011
Trevor Paul ROBERTSON (Lab) 148
2017 result: Wendy Pattison (Con) - 882 votes (52.85%)
Lynemouth: (Lab hold)
Roger CASHMORE (LibDem) 63
Liz DUNN (Lab) 739
Ciera HUDSPITH (Con) 488
2017 result: Liz Dunn (Lab) - 593 votes (46.37%)
Morpeth Kirkhill: (Con hold)
Andy COCHRANE (LibDem) 253
Tom COSH (Lab) 387
Elisa Jayne LAWSON (Green) 216
Richard Watson WEARMOUTH (Con) 1,118
2017 result: Richard Watson Wearmouth (Con) - 1,228 votes (55.16%)
Morpeth North: (Con hold)
David Lee BAWN (Con) 1,160
Mike GREVESON (Lab) 643
Elaine SKINNER (Green) 351
2017 result: David Lee Bawn (Con) - 1,061 votes (49.35%)
Morpeth Stobhill: (Con hold)
John Ace BEYNON (Con) 835
Alison BYARD (Lib) 478
Pat FULLER (Green) 107
Margaret Helen TURNER (Lab) 337
2017 result: John Ace BEYNON (Con) - 969 votes (49.59%)
Newbiggin Central and East: (Lab hold)
Sam BELL (Con) 363
Stephen PEEL (Reform UK) 178
Liz SIMPSON (Lab) 674
2017 result: Liz Simpson (Lab) - 776 votes (70.93%)
Newsham: (Con gain)
Deirdre CAMPBELL (Lab) 520
Cliff HUMPHREY (Con) 531
Kathleen LEYLAND (Green) 55
Paul Henry WALLS (Ind) 52
2017 result: Deirdre Campbell (Lab) - 537 votes (50.66%)
Norham and Islandshires: (Con hold)
Michael Robert COOMBES (Lab) 170
Colin Richard HARDY (Con) 616
Ged THOMAS (Ind) 312
Dougie WATKIN (LibDem) 529
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Roderick Malcolm Gordon Lawrie (Con) - 867 votes (50.17%)
Pegswood: (Con hold)
Robert Brian BELL (no party listed) 79
Vicky OAKLEY (Lab) 784
David James TOWNS (Con) 1,021
2017 result: David James Towns (Con) - 579 votes (37.8%)
Plessey: (LibDem hold)
Revell CORNELL (Reform UK) 51
Jon George DAVISON (Con) 385
John REGAN (Lab) 311
Jeff REID (LibDem) 450
2017 result: Jeff Reid (LibDem) - 603 votes (45.86%)
Ponteland East and Stannington: (Con hold)
David Alan ARMSTRONG (LibDem) 245
Lyle Robert DARWIN (Con) 1,116
Robert Hugh TURNER (Lab) 236
2017 result: Eileen ARMSTRONG (Con) - 1,200 votes (77.82%)
Ponteland North: (Con hold)
Richard Robert DODD (Con) 1,152
Mark William NEALE (LibDem) 174
Simon Neale RAILTON (Lab) 232
2017 result: Richard Robert Dodd (Con) - 1,380 votes (87.73%)
Ponteland South with Heddon: (Con hold)
Mike BROWN (Lab) 320
Peter Alan JACKSON (Con) 985
Benjamin Clyde MITCHELL (LibDem) 147
2017 result: Peter Alan Jackson (Con) - 1,195 votes (78%)
Ponteland West: (Con hold)
Michael Patrick CLARKE (Lab) 250
James McTaggart GREER (LibDem) 102
Vernonica JONES (Con) 997
2017 result: Veronica Jones (Con) - 1,175 votes (85.64%)
Prudhoe North: (Lab gain)
Tracy GILMORE (Con) 795
Angie SCOTT (Lab) 862
Janice Elizabeth WALMSLEY (LibDem) 67
2017 result: Kenneth George Stow (Con) - 653 votes (44.27%)
Prudhoe South: (Con hold)
Abby Rebbecca FRENCH (LibDem) 60
Gordon STEWART (Con) 907
Jonathan Paul WHEELER (Lab) 553
2017 result: Gordon Stewart (Con) - 564 votes (39%)
Rothbury: (Ind hold)
Ray APLIN (Lab) 189
Steven Christopher BRIDGETT (Ind) 1,987
Chris GALLEY (Con) 202
Jennifer WALLACE (Green) 115
2017 result: Steven Christopher Bridgett (Ind) - 1,471 votes (65.49%)
Seaton with Newbiggin West: (Lab hold)
Philip GRIEVESON (Con) 465
Jim LANG (Lab) 888
2017 result: Jim Lang (Lab) - 756 votes (72.69%)
Seghill with Seaton Delaval: (Con gain)
Christine SAVAGE (Lab) 739
Paul Christopher SCOTT (Con) 884
2017 result: Margaret Evelyn Richards (Lab) - 710 votes (49.44%)
Shilbottle: (Con hold)
Alex BREWIS (LibDem) 297
Ian Edward CHAPMAN (Lab) 402
Philip HOOD (Green) 192
Trevor Norman THORNE (Con) 1,060
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Trevor Norman Thorne (Con) - 1,161 votes (65.19%)
Sleekburn: (Lab hold)
Dawn Elizabeth CROSBY (Ind) 191
David GRAHAM (Ind) 69
Alan Wilfred STOVELL (Con) 259
Alex WALLACE (Lab) 426
2017 result: Jeff GOBIN (Lab) - 380 votes (36.17%)
South Blyth: (Con gain)
Daniel James CARR (Con) 1,114
Rachel EDGE (Lab) 270
Alisdair Lindsey GIBBS-BARTON (LibDem) 114
Liam ROGERSON (Social Democratic Party) 29
2017 result: Lesley Jennifer Rickerby (LibDem) - 357 votes (28.93%)
South Tynedale: (Con hold)
Dawn Adele BAILEY (LibDem) 107
Kathy HABBERJAM (Lab) 408
Colin William HORNCASTLE (Con) 995
Richard SUTTON (Green) 225
2017 result: Colin William Horncastle (Con) - 1,249 votes (71.62%)
Stakeford: (Lab hold)
Julie Denise FOSTER (Lab) 744
Noel Martin Jackson (Con) 630
2017 result: Julie Denise Foster (Lab) - 814 votes (84.4%)
Stocksfield and Broomhaugh: (Ind hold)
Chris BARRETT (Con) 296
Clare Louise BYRNE (Lab) 159
Patricia Anne Mary DALE (Ind) 1,607
Ian RICHARDSON (Green) 69
2017 result: Patricia Anne Mary Dale (Ind) - 1,312 votes (63.05%)
Wensleydale: (Lab hold)
Eileen CARTIE (Lab) 716
Sam LIDDLE (Con) 547
David Alan SUMNER (LibDem) 47
2017 result: Eileen Cartie (Lab) - 641 votes (54.6%)
Wooler: (Con Hold)
Stephen John CRANE (Social Democratic Party) 61
Tom HANCOCK (LibDem) 92
Alex KUKLINSKI (Green) 88
Mark George MATHER (Con) 1,231
Pauline THOMPSON (Lab) 130
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad2017 result: Anthony Harkness Murray (Con) - 1,272 votes (72.94%)